|
|
|
کانون بازنشستگان مجلس شورای اسلامی
صفحه اصلی » فعالیت‌ها » همکاران موفق
بازدید:2149
0.0 (0)
گپی با همکار بازنشسته جناب آقای مسعود زر ریز و آشنائی با هنرهای دستی ایشان
[1392/08/07]

گپی با همکار بازنشسته جناب آقای مسعود زر ریز و آشنائی با هنرهای دستی ایشان  

گزارش: سعید حیدری

همکار بازنشسته جناب آقای مسعود زرریز که در سال 1384 به افتخار بازنشستگی نائل آمدند پس از بازنشسته شدن بیکار ننشستند ، ایشان که در زمان خدمت خود در بخش فنی مجلس مشغول بکار بودند بلحاظ علاقمندی شان به هنر و همچنین دستان توانمند و خلاقشان پس از بازنشستگی به فعالیت در زمینه هنرها و صنایع دستی روی آوردند و در طی این 9 سال که در انباری منزلشان کارگاه کوچک هنری دایر نمودند ، حدود یکصد اثر هنری را خلق کردند . نوآوری ، خلاقیت ، حفظ و احیا شغل ها و سنتهای گذشته ایران بمنظور آشنائی نوجوانان و جوانان  با گذشته تاریخی خود، ملاک عملشان بوده است.

به بخش هائی از مطالب ایشان که در مصاحبه کوتاهی که انجام شد اشاره میشود:

- در حدود ده سال است که در رشته هنرهای دستی و ماکت سازی و نازک کاری چوب فعالیت می کنم.

- بخشی از کارهایم را به مدارس اهدا کرده ام بطور مثال چادرهای ایلیاتی ساخته ام که شش ماه طول کشید و آن را به مدرسه عدالت انتهای خیابان ولنجک اهدا کردم که مورد استقبال مسئولین و دانش آموزان قرار گرفت.

- ریه انسان را با چوب و از سیم مسی روکش دار رنگی بعنوان رگهای انسان تهیه کردم که جنبه اموزشی داشت و به مدرسه اهدا نمودم.

- تعدادی مهره داران را با چوب ساخته ام، یادم می آید یکی از کارهایم که خیلی گل کرد و جایزه هم گرفت توربین بخار بود که نشان میداد توربین بخار چگونه کار میکندو چگونه بحرکت در می آید.

- تلفن چوبی ساخته ام که بدنه آن تماما از چوب بود و درونش مدار تلفن را قرار دادم که واقعا کار میکرد و میشود با آن تلفنی صحبت کرد.

- مواد اولیه را بسختی و گران تهیه میکنم بطور مثال الوار چوب گردو و چوب انار که برنگ زرد است از مکانهایی چون پل چوبی پائین تر از میدان عشرت آباد تهیه میکنم. لازم بذکر است که تمامی آثار من با دست و با استفاده از ابزاری بسیار ساده و ابتدایی شامل: کمان اره، سوهان و سمباده ساخته شده و ابزارهای سنگین و برقی کمتر استفاده میکنم( ایشان عاشق محیط زیست و آلوده نکردن محیط زیست هستند) و برای ساخت آنها از چوب های رنگی و نقش دار مانند: کاج، گردو، انار، و چوب تبریزی استفاده کرده ام.

- سعی میکنم در بیشتر کارهایم نیز از اشیاء و وسایل دور ریختنی که همه در منزل دارند و گوشه ای بدرد نخور افتاده است استفاده کنم.در اصل از هیچ؛ یک اثر هنری ساخته ام. روی فلز کار کردن زیبائی خاص خود را دارد ولی از کار چوب سخت تر است.

- ماکت یک کشتی بادبانی چوبی ساختم با که یک متر و شصت سانتیمتر طول و به ارتفاع یک متر و چهل سانت با بادبانش، که در این کار 99 عدد چراغ Led در داخل اطاقا و کابین آن بکار بردم  و در شب زیبائی خاصی دارد. این کشتی حدود دو سال ساخت آن طول کشید. چند عدد دیگر کشتی( کشتی تایتانیک)ساختم که بعنوان کادو به فرزندان بازنشستگان( از دوستان همکار) بعنوان کادوی ازدواجشان اهدا کردم که مورد استقبال قرار گرفت. در همینجا پیشنهاد میکنم اگر بازنشستگان کار های دستی و هنری ، حتی یک گلدان که خودشان گل آنرا پرورش داده ، تهیه و بزرگ کرده باشند بعنوان کادو برای فامیل ببرند چقدر میتواند این ایده زیبا باشد. بیاییم این فرهنگ را جا بیندازیم و بعنوان کادو کارهای خودمان را ببریم. هم زیبا، جالب و هم به صرفه است؛ و هم خودمان را مشغول کرده ایم و بیکار نمانده ایم. بطور مثال من تعدادی کار هنری از ماکت آثار سنتی و باستانی ایران برای بستگان خودم که در کانادا زندگی میکنند ساخته و فرستاده ام که خیلی برایشان جالب بود. یا اینکه با پایه چوبی تاج گلی که یکی از مراسمها در همسایگی منزلمان بود و پس از مراسمشان آنرا دور انداخته بودند یک آدمک زیبا ساخته ام که آنرا در مقابل درب واحدمان در آپارتمانمان قرار داده ام که مورد توجه همه قرار گرفت.

- همسر عزیزم خیلی مشوق و همراهم بوده است  و جا دارد از ایشان تشکر کنم.

- در خاتمه سفارش من به بازنشستگان مجلس این است: عزیزان بیکار ننشینید خداوند خلاقیت و هنر را به همه عطا کرده است منتهی خود باید از این هنر و توانائی بهره بگیریم و خود را بکار مشغول کنیم واقعا حیف است، همه شما میتوانید هنرمند و خلاق باشید و این خود هستید که باید هنر خود را کشف کنید.

در پایان به تعدادی از آثار ساخته شده ایشان اشاره می نماییم و  تصاویری از  کارهایشان را نیز مشاهده میفرمائید :

۱- تابلوهای دیواری برجسته و نیمه برجسته در ابعاد گوناگون

۲- کلکسیونی چوبی از جعبه های جواهرات

۳- ماکت ها شامل: تلفن چوبی، ریه انسان با چوب و سیم مسی، انواع مهره داران و..

۴- کلکسیونی از کشتی های بادبانی قدیمی

۵- انواع کالسکه و درشکه تزئینی و سنتی و چرخ لبو فروشی - شهرفرنگ

6- انواع درخت با سیم مسی

7- انواع ظروف و گلدان با گوش ماهی

8- انواع کیت های الکترونیکی

گزارش: سعید حیدری

جهت مشاهده بیشتر آثار ایشان به وبلاگ خودشان به آدرس  www.zarriz.blogfa.com مراجعه نمائید

 


 

اثر جدید آقای زر ریز بادگیر شهر باستانی یزد است که بتازگی ساخته اند و تصویر آنرا برای ما ارسال کرده اند . با تشکر از ایشان این تصویر را مشاهده مینمائید.(1392/12/15

یادداشت ها
Parameter:44214!model&284 -LayoutId:284 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار