|
|
|
کانون بازنشستگان مجلس شورای اسلامی
صفحه اصلی » عمومی کانون بازنشستگان مجلس شورای اسلامی
بازدید:19
0.0 (0)
ویژه نامه سال نو - نوروز سال یکهزار و سیصد و نود و دو خورشیدی - تقویم سال و پیامک های سال نو
[1391/12/05]

ویژه نامه سال نو - نوروز سال یکهزار و سیصد و نود و دو خورشیدی - تقویم سال و پیامک های سال نو  

صفحه نوروز

 

جهت مشاهده تقويم سال 1392 اينجا را كليك كنيد

جهت دريافت تقويم سال 92 همراه با مناظر زيباي طبيعت در قسمت پائين همين مطلب دانلود كنيد

آداب تحويل سال

وقت تحویل سال، همه اعضای خانواده در خانه های خود گرد هم می آیند و در كنار سفره نوروزی می نشینند.

شمع ها یا چراغ های خانه را پیش از تحویل سال روشن می كنند و سكه هایی لای قرآن می گذارند.

پس از تحویل سال، همه اعضای خانواده به یكدیگر عید مباركی می گویند. آنگاه بزرگ خانواده دعای تحویل سال رامی خواند و دیگران آن را تكرار می كنند و سپس بزرگ خانواده قرآن رامی گشاید و هفت سوره یا هفت آیه از قرآن را كه با كلمه سلام آغاز می شود، می خواند.

باخواندن این آیات، آفت ها و بلاهای آسمانی و زمینی و ابلیس و شیطان را از محیط خانه و خانواده دور می كنند و سلامت و آرامش را به خانه در سال نو می آورند. آنگاه به رسم تبرك، بزرگ خانه به هر یك از اعضای خانواده سكه ای كه آنها را در لای قرآن گذاشته است می دهد. در این هنگام دهان خود را با شیرینی سفره نوروزی شیرین می كنند.

حضرت امام صادق علیه السلام به معلى بن خنیس فرمودند : چون روز نوروز شود، غسل كن و پاكیزه‏ترین جامه‏هاى خود را بپوش و به بهترین بوهاى خوش خود را خوشبو گردان و در آن روز را روزه بدار.

پس چون از نماز و نافله‏هاى آن فارغ شوى چهار ركعت نماز بگذار (یعنى هر دو ركعت به یك سلام) و در ركعت اول بعد از حمد ده مرتبه سوره «انا انزلنا» بخوان و در ركعت دوم، بعد از حمد ده مرتبه سوره «قل یا ایها الكافرون» و در ركعت سوم، بعد از حمد ده مرتبه سوره «قل هو الله احد» و در ركعت چهارم، بعد از حمد ده مرتبه «قل اعوذ برب الفلق و قل اعوذ برب الناس» بخوان و بعد از نماز به سجده شكر برو و این دعا بخوان:

«اللّهمَّ صلِّ على محمد و آل محمد الاوصیاء المرضیین و على جمیع انبیائك و رسلت بافضل صلواتك و بارك علیهم بافضل بركاتك وصل على ارواحهم و اجسادهم. اللهم بارك على محمد و آل محمد و بارك لنا فى یومنا هذا الذى فضّلته و كرّمته و شرّفته و عَظّمت خطره. اللهم بارك لى فیما انعمت به علىّ حتى لا اشكر احداً غیرك و وسّع علىَّ فى رزقى یا ذاالجلال و الاكرام. اللهم ما غاب عنّى فلا یغیبنَّ عنى عونك و حفظك و ما فقدتُ من شى‏ءٍ فلا تفقد نى عونك علیه، حتى لا اتكلَّف ما لا احتاج الیه یا ذاالجلال و الاكرام»

 چون چنین كنى گناهان پنجاه ساله تو آمرزیده شود .

و بسیار بگو: «یا ذالجلا ل و الاكرام».

مفاتیح الجنان، ص 496

 

پیدایش جشن نوروزی

رویش و زایش، تازگی و نوشدن، همه از ویژگی‌های نخستین روز از نخستین فصل سال است که ما به آن نوروز می‌گوییم؛ همان روزی که عمرش شاید به قدمت تمامی نسل‌ها و آدم‌ها و به بزرگی همه‌ی تمدن‌ها و فرهنگ‌هایی است که آمده‌اند و رفته‌اند. نوروز هم یکی از آیین‌هایی است که با وجود همه‌ی ناملایمات و افت و خیزها. تاریخ خودش را حفظ کرده است و درست سالی یک بار به سراغ‌مان می‌آید تا ما را از روز مرگی در بیاورد و نهیب بزند که:

«این است معجزه‌ی طبیعت»

مدت برگزاری جشن‌هایی مثل مهرگان، یلدا، سده و بسیاری دیگر، معمولاً یک روز یا یک شب بیشتر نبوده است؛ ولی جشن نورزو دست‌کم یک یا دو هفته ادامه دارد

پیدایش جشن نوروز

در ادبیات فارسی، شاعران و نویسندگان قرن چهارم و پنجم هجری، مثل فردوسی، منوچهری، عنصری، بیرونی و... و بسیاری دیگر که منبع تاریخی و اسطوره‌ای آنها بی‌گمان ادبیات پیش از اسلام بوده، نوروز و برگزاری جشن نوروز را از زمان پادشاهی جمشید می‌دانند.

 

روزها یا ماه جشن نوروز

مدت برگزاری جشن‌هایی مثل مهرگان، یلدا، سده و بسیاری دیگر، معمولاً یک روز یا یک شب بیشتر نبوده است؛ ولی جشن نورزو دست‌کم یک یا دو هفته ادامه دارد. ابوریحان بیرونی مدت برگزاری جشن نوروز را پس از جمشید، یک ماه می‌نویسد.

 

سال نو، زمان بررسی گذشته و برنامه ریزی برای آینده است. امیدواريم كه در سال جدید موارد زیر را در زندگی تان به كار بندید

1 - زمانی را برای رویاها اختصاص دهید تا روح تان را به ستارگان پیوند دهد.

2  - زمانی را برای كاركردن اختصاص دهید زیرا بهای آن موفقیت است.

3 - زمانی را برای فكر كردن اختصاص دهید زیرا سرچشمه قدرت است.

4 - زمانی را برای بازی كردن اختصاص دهید زیرا راز جوانی است.

5 - زمانی را برای مطالعه اختصاص دهید زیرا سرچشمه دانش است.

6 - زمانی را برای خندیدن اختصاص دهید زیرا سختی ها و مشكلات را كم رنگ می كند.

7 - زمانی را برای بهداشت و سلامتی اختصاص دهید زیرا گنجینه زندگی است.

8 - زمانی را برای نیایش و عبادت اختصاص دهید زیرا گرد و غبار زندگی مادی را از چشمان شما می زداید و شما را به ذات الهی پیوند می دهد.

9 - زمانی را برای دوستان اختصاص دهید زیرا باعث شادی و نشاط می شوند.

10 - زمانی را برای مهرورزی اختصاص دهید زیرا لذت بخش است.

سنت خوش عیدی دادن

تصور نكنید هر رسم و سنت پسندیده قومی و فرهنگی ما از روز نخست همه جنبه هایش كامل و بی نقص بوده است و هیچ نوع ایراد یا كم و كسری نداشته اند ؛ اختراعات بشری هم روند تكامل را طی كرده اند. بیشتر آئین ها و سنت های ما هم با حفظ چارچوب و كیفیت اصلی آنها در چرخه زمان منظماً كاملتر و بیشتر شده اند. به هرحال در آئین و مراسم نوروز ما عیدی دادن و عیدی گرفتن یك سنت ماندگار ، زیبا و از جذابترین رسوم روزهای خوش نوروز است. خوشبختانه تا امروز هم هیچ كس از هیچ دیدگاهی به این سنت ارزنده خرده ای نگرفته و دولت های ما هم این آئین را قبول دارند و خود نیز هر ساله به كاركنان خود عیدی می دهند از طرفی همه ساله عیدی دادن در كل جامعه ما به اشكال مختلف رواج كامل دارد و كسی نیست كه عیدی دادن یا عیدی گرفتن برایش خوشایند نباشد.

آنچه را هم كه به عنوان عیدی داده می شود یا پولی است یا سكه و یا هدایای مختلف دیگر. اگر قصد عیدی دادن دارید می توانید از طراحان صاحب ذوق، همه اهل هنر و چاپ و انتشار بخواهید با شما بیایید این آئین زیبا را زیباتر كند و به چاپ پاكت ویژه دادن عیدی بپردازد. چنین پاكتی باید مستطیل باشد و در آن از عرض باز شود و روی آن طرح های زیبا بیابید و پشت آن را به معرفی كتاب های تازه اختصاص دهید تا در فراغت نوروز كتابخوانی هم به نوعی رونق بیشتر پیدا كند . اگر پاكت های چشم نواز برای عیدی دادن چاپ و توزیع شود این رسم خوشایند با استقبال فراوان تری مواجه خواهد شد و دیگر كسی نیست كه یا عیدی نداده یا عیدی نگرفته باشد. اگر باور ندارید این پیشنهاد را عملی كنید تا نتایج مثبت آن را ببینید .

 

سال نو در كشورهاي ديگر

منطقه ای که در آن جشن نوروز برگزار می شود، امروزه شامل چند کشور است. نوروز همچنان در این کشورها جشن گرفته می شود. با این که بسیاری از آئین های نوروزی به صورت مشابه در این کشورها برگزار می  شود اما برخی از آیین های نوروز در این کشورها دارای تفاوت هایی با یکدیگر هستند. برای مثال در افغانستان در روز اول نوروز، سفره هفت میوه می چینند ولی در ایران، سفره هفت سین می اندازند.

پس جغرافیای نوروز با اسم نوروز یا مشابه آن به سراسر خاورمیانه، بالکان، قزاقستان، تاتارستان و آسیای میانه، چین شرقی (ترکستان چین)،سودان،سراسر قفقاز تا آستراخان آمریکای شمالی ،هندوستان، پاکستان، بنگلادش، بوتان، نپال و تبت محدود می‌شود .

اما همه ی مردم جهان سال نو را جشن می گیرند، اما زمان آن و آداب و رسوم شان با هم فرق می کند. ما در این جا می خواهیم چند رسم عجیب مربوط به سال نو را در کشورهای دیگر ذکر کنیم.

۱) در اسپانیا و مكزیك انتظار تحویل سال نو با دوازده حبه انگور همراه است.

هركس با دوازده حبه انگور منتظر اعلام ساعت ۱۲ نیمه شب ۳۱ دسامبر می‌شود. رأس ساعت ۱۲ با نواختن هر ضربه ساعت هر كس یك حبه انگور در دهان می‌گذارد و با پایان یافتن انگورها جشن سال نو آغاز می‌شود.

۲) در ایالت‌های جنوبی آمریكا لوبیای چشم بلبلی به همراه جوانه شلغم پخته و به عنوان تبرك سال نو خورده می‌شود. مردم معتقدند این غذا برایشان شانس به همراه خواهد آورد.

۳) در چین زمان تحویل سال نوی چینی روز دوازدهم فوریه است و جشن‌های سال نو حدود ۱۵روز طول می‌كشد. چینی‌ها كاغذهای رنگی را با شكل‌های متفاوت می‌برند و بر در و پنجره خانه‌هایشان آویزان می‌كنند. این كاغذها درگذشته فقط به رنگ قرمز بود و دلیل استفاده از آنها این بود كه مردم معتقد بودند این بریده‌های كاغذ شیطان و ارواح شیطانی را ترسانده و در سال نو از خانه‌هایشان دور نگه می‌دارد.

۴) در شهرهای ساحلی برزیل مردم در شب سال نو لباس سفید می‌پوشند و به ساحل می‌روند. علاوه بر آتش بازی در كنار ساحل رسم است مردم گل در دریا می‌ریزند و آرزو می‌كنند. برزیلی‌ها معتقدند دریا می‌تواند آرزوهایشان را برآورده كند.

 ۵) در كلمبیا بسیاری از خانواده‌ها پیش از رسیدن سال نو، عروسك بزرگی درست می‌كنند كه نماد سال كهنه است و با تحویل سال این عروسك را آتش می‌زنند. وسایل كهنه و به دردنخور خانه و اشیایی كه در سال گذشته بدیمن بوده و یادآور خاطرات تلخ سال پیش بوده‌اند نیز درون این عروسك بزرگ قرارداده می‌شود تا سوزانده شوند.

۶) در كره همه مردم زمان حلول سال نو پای تلویزیون‌هایشان هستند تا نواختن ۳۳ضربه ناقوس كلیسا را تماشاكنند.

۸) در تایلند سال نو روز ۱۳آوریل جشن گرفته می‌شود. آنچه در این روز به وفور دیده می‌شود این است كه مردم به روی یكدیگر آب می‌پاشند و معتقدند آب در سال نو بركت و سلامت به همراه خواهدآورد.

۹) مردم ونزوئلا روز سال نو، لباس زرد می‌پوشند و معتقدند این رنگ برایشان شانس خواهدآورد.

۱۰) در ژاپن به هنگام تحویل سال نو همه كیك برنج می‌خورند!

به نقل از سايت تبيان


 

مفاله بالا به قلم اقاي عليرضا جوادي از بازنشستگان مجلس ميباشد كه در نشريه همكاران سال 90 به چاپ رسيده است


پيامك هاي سال نو

اگر چه یادمان می رود که عشق تنها دلیل زندگی است اما خدا را شکر که نوروز
هر سال این فکر را به یادمان می آورد.پس نوروزت مبارک که سالت را سرشار از عشق کند. .

 

******************************************

 

یا مقلب القلوب و الابصار یا مدبرالیل و النهار
یا محول الحول و الاحوال حول حالنا الی احسن الحال
حلول سال نو و بهار پرطراوت را که نشانه قدرت لایزال الهی و تجدید حیات طبیعت می باشد
رابه تمامی عزیزان تبریک و تهنیت عرض نموده و سالی سرشار از برکت و معنویت
را ازدرگاه خداوند متعال و سبحان برای شماعزیزان مسئلت مینماییم

 

******************************************


سال نومی شود.زمین نفسی دوباره می کشد.برگ ها به رنگ در می آیند و گل ها لبخند می زند
و پرنده های خسته بر می گردند و دراین رویش سبز دوباره...من...تو...ما...
کجا ایستاده اییم.سهم ما چیست؟..نقش ما چیست؟...پیوند ما در دوباره شدن با کیست؟...
زمین سلامت می کنیم و ابرها درودتان باد و
چون همیشه امیدوار وسال نومبارک...

 

******************************************


یادم باشد که زیبایی های کوچک را دوست بدارم حتی اگر در میان زشتی های بزرگ باشند
یادم باشد که دیگران را دوست بدارم آن گونه که هستند ، نه آن گونه که می خواهم باشند
یادم باشد که هرگز خود را از دریچه نگاه دیگران ننگرم
که من اگر خود با خویشتن آشتی نکنم هیچ شخصی نمی تواند مرا با خود آشتی دهد
یادم باشد که خودم با خودم مهربان باشم
چرا که شخصی که با خود مهربان نیست نمی تواند با دیگران مهربان باش


******************************************

 

عمری با حسرت و انده زیستن نه برای خود فایده ای دارد و نه برای دیگران باید
اوج گرفت تا بتوانیم آن چه را که آموخته ایم با دیگران نیز قسمت کنیم . . .

 

******************************************

 

لحظات از آن توست؛ آبی، سبز، سرخ، سیاه، سفید
رنگهایی را که بایسته است بر آنها بزن
روزهایت رنگارنگ
سال نو مبارک . . .

 

******************************************

 

درشکفتن جشن نوروز برایت در همه ی سال سر سبزی جاودان وشادی
اندیشه ای پویا و آزادی و برخورداری از همه نعمتهای خدادادی آرزومندم . . .

 

******************************************

 

جشن است که نوروز به پا خاسته است.شادی و سعادت جهان ان تو باد.از هر دو جهان فقط تو را می خواهم . . .

 

******************************************

 

نوروز پاسداشت عشقهای کوچکی است که زنده مانده اند و روز تعظیم در برابر عشق های
بزرگی که عظمت را کوچک می دانند.پس به تو در نوروز سلام می کنم که بزرگترین عشق این کوچکی . . .

 

******************************************

 

نوروز این رفاقت را نگاهبانی می کند که باور کنیم قلبهامان جای حضور دوستانمان هستند . .

 

******************************************


در این نوروز باستانی خیال آمدنت را به آغوش خسته می کشم . . .

 

******************************************

 

نوروز یعنی هیچ زمستانی ماندنی نیست اگر چه کوتاهترین شبش یلدا باشد . . .

 

******************************************

 

نوروز پیام آور مهر است که مرا وامی دارد تنها به خاطر تو دوست داشتن را یاد بگیرم . . .

 

******************************************


نوروز شعر بی غلطی است که پایان رویاهای ناتمام را تفسیر می کند . . .

 

******************************************

 

زندگی وزن نگاهی است که در خاطر ما می ماند
نوروز جشن نکوداشت نگاه تو ست پس نوروز بر تو فرخنده باد . . .

 

******************************************

 

چه افسانه ی زیبایی... زیباتر از واقعیت .. راستی مگر هر شخصی احساس نمیکند
که نخستین روز بهار گویی نخستین روز آفرینش است؟
نوروز مبارک

 

******************************************

 

باز عالم و آدم و پوسیده گان خزان و زمستان خندان و شتابان به استقبال بهار میروند
تا اندوه زمستان را به فراموشی سپارند و کابوس غم را در زیر خاک مدفون سازند
و آنگه سر مست و با وجد و نشاط و با رقص و پایکوبی با ترنم این سرود
طرب انگیز نو روز و جشن شگوفه ها را بر گذار می نمایند . . .

 

******************************************

 

و باز گرمای ملایم و فرحبخش روز های آفتابی بهار در باغ و راغ و کشتزار ها به سبزه و گلها
و درختان بشارت میدهد تا از خواب سنگین زمستان بیدار شوند و روح تازه بخود گیرند
و آنگاه این نوای جانبخش را ساز بدارند . . .

 

******************************************

 

و باز نسیم گوارای گیسوان مشک بوی بته های گلاب را با آهنگ موزون تکان میدهد
تا با لالهء خوش عذار و نرگس و ریحان و گل های دشتی همزمان جوانه زنند
و ترانه عشق را به گوش عشاق برسانند و آنگاه در چمنها و دشت و دمن طوفان برپا کنند . . .


******************************************


 

رونق عهـــد شبابست دگــر بوستان را / میرسد مـــژده گل بلبل خوش الحان را
ای صبا گر به جوانان چمـن بـاز رسی / خدمت ما برسان سرو گل ریحـــان را

 

******************************************

 

ای نو بهار خنـــدان از لامکان رسیـــــدی / چیزی به یار مانی از یـــار ما چه دیـــدی
خندان و تازه رویی سر سبز و مکشبویی / همرنگ یار مایی یا رنگ از او خریــدی

 

 

******************************************

 

بهار یک نقطه دارد نقطه آغاز بهار زندگیتان بی انتها باد سال نو مبارک

 

******************************************

 

با خوبی ها و بدی ها، هرآنچه که بود؛ برگی دیگر از دفتر روزگار ورق خورد،

برگ دیگری از درخت زمان بر زمین افتاد، سالی دیگر گذشت روزهایت بهاری و بهارت جاودانه باد

 

******************************************

 

ای خدای دگرگون کننده دلها و دیده ها ای تدبیر کننده روز و شب ای دگرگون
کننده حالی به حالی دیگر حال مارا به بهترین حال دگرگون کن سال نو مبارک

 

******************************************

 

مثل لحظه ای که باغ, در ترنم ترانه شکوفا میشود, غرق در شکوفه میشود روزگارتان بهـار
لحظه هایتان پر از شکوفـه باد. سال نـو مبارک

 

******************************************

 

بنگر به رستاخیز طبیعت که چه زیباست . و هر سال ستاخیزی دیگر را تجربه می کنیم و چه زیباتر رستاخیز انسان در این عصر آهن وتباهی

 

******************************************


عید نوروز را به
گلهای یاس بهشت آرزوهایم ،پدر و مادر عزیزم
که عطرشان پایدار ومهرشان ستودنی است
تبریک می گویم


******************************************


با سلام- در آستانه فرا رسیدن "عید نوروز باستانی" و طمطراق پیک بهاران و آغاز سال نو تبریک
و تهنیت صمیمانه را تقدیم شما و خانواده محترمتان داشته و در پرتو الطاف بیکران خداوندی
، سلامتی و بهروزی، طراوت و شادکامی، عزت و کامیابی را آرزومندیم.

 

 

یادداشت ها
Parameter:40266!model&284 -LayoutId:284 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار