|
|
|
کانون بازنشستگان مجلس شورای اسلامی
صفحه اصلی » عمومی کانون بازنشستگان مجلس شورای اسلامی
بازدید:42
0.0 (0)
معرفی موزه مجلس شورای اسلامی
[1392/03/14]

معرفی موزه مجلس شورای اسلامی  

وب سایت موزه مجلس شورای اسلامی

وب سایت موزه
مجلس شورای اسلامی

كتابخانة مجلس كه كمي پس از شروع به كار مجلس قانونگذاري به سال 1286 خورشيدي شكل گرفته بود لكن به صورت نهادينه شده در سال 1303 به همت ارباب كيخسرو شاهرخ تأسيس گرديد.

       ارباب كيخسرو شاهرخ دوره‌هاي متوالي به عنوان نماينده مردم در مجلس حضور داشته و بالغ بر 30 سال به عنوان كارپرداز خدمات شايان توجهي انجام دادند، ايشان كه يد بيضائي در انجام امور فرهنگي داشت با قبول پيشنهاد آقاي اسماعيل آشتياني ( كه از دوستان ارباب و از شاگردان استاد كمال‌الملك بودند) مبني بر ايجاد نمايشگاهي متشكل از آثار برجسته استاد كمال الملك، با تهيه و جمع آوري نقاشي‌هاي بي نظير استاد قصد ايجاد موزه‌اي با نام استاد كمال الملك را نمودند و به همين منظور در 1310 تعدادي از آثار برجستة ايشان را خريداري نمودند.

       استاد كمال الملك كه از نيت ارباب مطلع گرديد چند اثر ديگر از آثار بي نظير خود را به موزة مجلس اهداء نمود و به تبع از استاد، جمعي از شاگردان برجسته ايشان كه در زمينة نقاشي فعاليت داشتند نظير استاد اسماعيل آشتياني، محمود اولياء و علي محمودي بخشي از آثار خود را به موزه اهداء نمودند.

       اگر چه شايد هدف ارباب كيخسرو شاهرخ از ايجاد موزه، موزه‌اي به منظور محلي براي تمركز، جمع‌آوري و نگهداري آثار استاد كمال الملك بود ليكن منجر به ايجاد موزه‌اي در مجلس گرديد كه هم اكنون آن را تحت عنوان موزة مجلس شوراي اسلامي مي‌شناسيم.

       موزة مجلس از زمان شكل‌گيري تا سال 1377 در يكي از طبقات ساختمان شمارة يك كتابخانة مجلس مستقر بود كه در اين تاريخ به تشخيص و تصميم هيأت امناء كتابخانه به ساختمان كاخ موزة نگارستان در جوار كاخ سناي سابق انتقال يافت، كاخ موزة نگارستان كه از فضايي ايده‌آل و از هر نظر موزه‌اي برخوردار بود تا سال 1382 تحت عنوان موزة مجلس شوراي اسلامي محل نگهداري و نمايش آثار موزة مجلس بود و پذيراي ميهمانان و هيأت‌هاي پارلماني بسياري بود. در اين مدت علاوه بر آثار نقاشي استاد كمال الملك وشاگردان ايشان، تابلوها، آثار نقاشي و هداياي منحصر به فرد ديگري نيز به مجموعه آثار موزه اضافه گرديد كه از سوي هيأت‌هاي پارلماني، شخصيت‌هاي سياسي خارجي و داخلي به مجالس شوراي ملي سابق و شوراي اسلامي اهداء شده‌اند.

       در تير ماه 1382 يكسال پيش از انتقال محل مجلس شواري اسلامي به ساختمان جديد(هرم) در بهارستان، ساختمان موزه مجلس به مجلس خبرگان رهبري تحويل گرديده و آثار و اشياء موزه مجلس به بهارستان منتقل گرديد. و از آنجائي كه محلي در مجموعة جديد بهارستان براي موزه در نظر گرفته نشده بود تا سال 1387 آثار و اشياء موزه‌اي در گنجينه‌هاي مجلس نگهداري شدند.

       در اواخر دوره هفتم مجلس شوراي اسلامي بود كه رئيس محترم مجلس موافقت خود را مبني بر اختصاص بخشي از ساختمان مشروطه به موزه اعلام نمودند و اين امر در اوايل دوره هشتم صورت عملياتي به خود گرفت.

       موزه مجلس شوراي اسلامي كه پيشتر شامل آثار هنري، نقاشي، صنايع دستي بود در بازگشائي و آغاز به كار جديد، شاهد اضافه شدن بخش تاريخي بويژه تاريخ مشروطه و معاصر در خود مي‌باشد.


از ديگر اقداماتی كه در راستای تكميل راه‌اندازی مجدد موزه انجام شده نيز می‌توان به راه‌اندازی وب سايت موزه مجلس شورای اسلامی اشاره كرد، پايگاه اطلاع رسانی موزه مجلس شورای اسلامی در سال 89 فعاليت خود را آغاز كرد سرفصل های ارائه شده (منوی اصلی) شامل موارد ذیل می باشند:

موزه مجلس / گالري ها / تاريخ مجلس / مجموعه ها / ساختمان مشروطه / رويدادها / راهنماي بازديد / ارتباط با موزه

بخش‌های سايت در حال تكميل هستند، به ويژه در بخش معرفی اشياء ما تقريبا از تمام موزه های كشور در اين زمينه جلوتر هستيم  و در فاصله کمی از زمان  افتتاح مجدد توانستيم در زمينه معرفی اشياء موزه در فضای مجازی پيشرفت خوبی داشته باشيم، همين امر موجب شد كه ارتباطات بيرونی خود را هم از طريق اينترنت و فضای مجازی با كتابخانه ها، موزه ها ومراكز مرتبط افزايش دهيم.

در بخش گالری ها توضیحات و راهنمایی فضاهای موزه همراه با تصاویرشان ارائه شده است، بخش تاریخ مجلس مروری دارد بر حوادث و رویدادهای کلیه ادوار مجلس شورای ملی(سابق) و مجلس شورای اسلامی، مجموع ها نیز شامل تو ضیحات و طبقه بندی مجموعه ها یا اشیاء موزه مجلس می باشد، که تصاوير این اشياء و آثار  را با كيفيت مطلوب در این پايگاه اينترنتی ارائه می دهد که علاوه برعنوان و معرفی مختصر اشياء و آثار، تصاوير آنها نيز قابل مشاهده است. برخی از اشياء موزه مجلس شورای اسلامی كه تا پيش از افتتاح جديد موزه در انبار نگهداری می شد و هم اينك به سالن اصلی موزه منتقل شده است در سايت معرفی شده است، اين مجموعه ها شامل مجموعه تابلوهای استاد كمال الملك، استاد اسماعيل آشتيانی، استاد محمود اوليا ، تابلوهايی با عنوان رجال تاريخی و مجموعه متنوع ديگری است، كه به همراه شناسنامه كوتاه تابلوها بر روی وب سايت ارائه شده است. مجموعه ديگر مجموعه آثار و اشياء متعلق به مجلس شورای ملی سابق، مجموعه نشان های اهدايی مجالس كشورهای خارجی و ... است. تصاوير كامل اشياء پس از عکاسی کامل آنها در سايت ارائه خواهد شد.

همچنین تلاش خواهد شد تا تصاویر مجموعه نسخه های نفيس مصور خطی و خوشنويسی كه در اختيار كتابخانه مجلس شورای اسلامی است  در مجموعه مصور پايگاه موزه ارائه شود ،چراکه در موزه های بزرگ دنيا، تبليغات و ارائه نسخه های مصور و ارزشمند خطی يك ضرورت مهم و قابل اجرا تلقی می شود. و هنر نگارگری ايرانی در اوج هنرهای جهان قرار دارد و اين خود دليلی بر ضرورت ارائه نسخه های خطی مصور كتابخانه در سايت موزه مجلس است، كه البته هنوز اين فرصت پيش نيامده است كه بتوانيم به نحو شايسته اين آثار را معرفی كنيم.

در بخش ساختمان مشروطه، اطلاعات وپژوهشهای مربوط به ساختمان تاریخی موزه یعنی ساختمان مجلس شورای ملی و دوره های تحول این ساختمان بررسی می گردد.

صفحه رویدادها نیز اخبار و برنامه های موزه را اطلاع رسانی میکند، و اطلاعات مربوط به تماس ها و ارتباط با موزه و راهنمایی جهت بازدید از موزه نیز در دو صفحه راهنمای بازدید و ارتباط با موزه، ارائه شده است.

البته ذكر اين نكته حائز اهمیت است كه كليه مراحل فنی برنامه نویسی وگرافيكی وب سايت، در داخل خود مجموعه موزه صورت گرفته است بدون اينكه نياز به كارشناسان متخصص خارج از مجموعه باشد.

جهت ورود به موزه مجلس اینجا را کلیک کنید

یادداشت ها
Parameter:42063!model&284 -LayoutId:284 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار