|
|
|
کانون بازنشستگان مجلس شورای اسلامی
صفحه اصلی » سایر » مقالات
بازدید:53
0.0 (0)
دریافت قلم فارسی نستعلیق
[1390/08/14]

دریافت قلم فارسی نستعلیق  

قابل استفاده در برنامه هایی ماننند :مایکروسافت آفیس - کورل -فتوشاپ- اینترنت اکسپلورر و ... با استفاده از این فونت میتوانید بدون دردسر و بدون نیاز به استفاده از نرم افزار های فارسی نویس، خط نستعلیق را در برنامه مود نظر خودتون استفاده کنید. سایت کانون بازنشستگان بمنظور استفاده از این فونت آنرا به شما تقدیم مینماید(لطفا پس از دانلود آن را از حالت فشره خارج و نصب کنید)

 

عرضه آزاد  فونت نستعلیق

دبیرخانه شورای عالی اطلاع رسانی به آدرس www.scict.ir با عرضه آزاد فونت نستعلیق، گام نخست را در عرضه فونت نستعلیق یونیکد بر داشته است.

به گزارش واحد ارتباطات شورای عالی اطلاع رسانی، دکتر بهروز مینایی- معاون فنی شورای عالی اطلاع رسانی، با بیان مطلب ذکر شده اظهار داشت: با هدف تقویت حضور خط فارسی در عرصه های بین المللی و نگارش رایانه ای، دبیرخانه شورا به پاسداشت فرهنگ غنی ایران اسلامی در خط تحریری و نوشتار نستعلیق، طرح تولید قلم نستعلیق رایانه ای را در قالب طرح تسما(تولید و ساماندهی محتوای الکترونیکی ایران)به شرکت های رایانه ای پیشنهاد داد و شرکت داده ورزان هامون مجری پیاده سازی و تولید فونت نستعلیق در محیط های عمومی تولید متن شد.

وی افزود: خط نستعلیق با توجه به تنوع ارتفاع قرارگیری حروف از خط مبنا یا خط کرسی نوشتاری، برای پیاده سازی در محیطهای تولید متن مشکلات بسیاری در بر دارد و ترکیب های ممکن، تنوع را بی شمار می کند.

وی با اشاره به بکارگیری ابزار مناسب برای ساخت فونت و بهره گیری از مشاوره اساتید مجرب و تکنیک های ابداعی در این پروژه گفت: کارهای زیادی برای افزایش زیبایی نمایش خط نستعلیق روی صفحه نمایش انجام شده است. در این راه رایانه به عنوان یک ابزار، بخشی از بار تولید را بر دوش داشته است و بخش اعظم کار ساخت ترکیبات هنری خط نستعلیق را کارشناسان خط نستعلیق به عهده داشته اند.

دکتر مینایی تاکید کرد: دبیرخانه با عرضه آزاد، گام نخست را در عرضه فونت نستعلیق یونیکد بر داشته است، امید است ارائه نظرها و جمع آوری انتقاد و پیشنهادها و اعمال دیدگاه ها مراتب ارتقاء و پیشرفت و فراگیر شدن عرضه خط فارسی به زبان نستعلیق میان دوستداران ترویج خط و زبان فارسی در محیط رایانه فراهم شود.

این فونت که بانام ایران نستعلیق منتشر شده است توسط تسما( تولید و ساماندهی محتوای الکترونیکی ایران) تهیه شده است که به راحتی در تمام برنامه ها و نرم افزار هایی که از یونیکد استفاده میکنند قابلیت بگارگیری و تایپ مستقیم نستعلیق را دارا می باشد.

قابل استفاده در برنامه هایی ماننند :مایکروسافت آفیس - کورل -فتوشاپ- اینترنت اکسپلورر و ...

با استفاده از این فونت میتوانید بدون دردسر و بدون نیاز به استفاده از نرم افزار های فارسی نویس خط نستعلیق را در برنامه مود نظر خودتون استفاده کنید.

نمونه فونت :

 

سایت کانون بازنشستگان بمنظور استفاده از این فونت آنرا دریافت و به شما تقدیم مینماید

جهت دریافت بر روی دانلود فايل زير کلیک کنید 

 

 

یادداشت ها
Parameter:34178!model&284 -LayoutId:284 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار