|
|
|
کانون بازنشستگان مجلس شورای اسلامی
صفحه اصلی » سایر » اطلاعات پزشکی
بازدید:447
0.0 (0)
داشتن اعتماد به نفس
[1391/03/20]

داشتن اعتماد به نفس  

اگر می خواهید اعتماد به نفستان را بالا ببرید، به چند راهکار توجه کنید:

چند گام تا داشتن اعتماد به نفس

احساس ما نسبت به خودمان بر نحوه زندگي کردن ما تاثير مي گذارد. افرادي که احساس مي کنند دوست  داشتني هستند و اعتمادبه  نفس بالايي دارند روابط بهتري هم دارند. داشتن اعتمادبه نفس بالا باعث مي شود خود را بپذيريد و زندگي خوبي داشته باشيد. اگر  مي خواهيد اعتماد به  نفستان را بالا ببريد، به چند راهکار توجه کنيد:

1- اگر عادت داريد فقط به کمبودهاي خود فکر کنيد، سعي کنيد از اين به بعد روي جوانب مثبت خودتان تمرکز کنيد. هر زمان که احساس کرديد بيش از اندازه نسبت به خودتان انتقادي نگاه مي  کنيد، يک نکته مثبت درباره خودتان بگوييد.

2- به دنبال موفقيت باشيد نه ايده آل هاي تخيلي.

3- اشتباهات را فرصت  هايي براي يادگيري ببينيد. قبول کنيد که اشتباه مي  کنيد چون همه انسان  ها اشتباه مي  کنند.

4- فعاليت هاي مختلف را امتحان کنيد تا استعدادهاي خود را بهتر بشناسيد و به توانايي ها و مهارت هاي جديدي که به دست مي  آوريد افتخار کنيد.

5- تشخيص دهيد چه چيزهايي را مي  توانيد و چه چيزهايي را نمي توانيد تغيير دهيد. اگر چيزي است که قادر به تغيير آن نيستيد (مثل قدتان) سعي کنيد خودتان را همان طور که هستيد قبول کنيد و دوست بداريد.

6- هدف تعيين کنيد. فکر کنيد دوست داريد چه کاري انجام دهيد و بعد براي انجام آن برنامه  ريزي کنيد. برنامه  تان را به دقت و با تعهد دنبال کنيد و روند پيشرفتتان را بررسي کنيد.

7- به ايده  ها و نظرات خود افتخار کنيد. براي ابراز عقايد خود خجالت نکشيد.

8- به يکي از همکلاسي هايتان که مشکل دارد در درس ها کمک کنيد، به مادرتان براي مرتب کردن خانه کمک کنيد يا براي هر کار مثبت ديگر پيشقدم شويد. وقتي احساس کنيد که در زندگي ديگران تغيير ايجاد مي  کنيد و کمک شما ارزشمند است، اعتمادبه  نفستان بالا خواهد رفت.

9- منتقد درونيتان را تعليم دهيد، چون اين منتقد درون شماست، مي  توانيد کنترل آن را به دست بگيريد و اجازه ندهيد که تحقيرتان کند يا چون فکر مي  کند در کاري شکست خواهيد خورد شما را از انجام آن منع کند. تصميم بگيريد که از اين به بعد اين نداي درونيتان فقط توصيه  ها و پيشنهادهاي مثبت برايتان داشته باشد.

10- مراقب ايده آل گرايي باشيد! آيا انتظار غيرممکن  ها را داريد؟ بد نيست که توقعات بالا داشته باشيد اما اهدافي که براي خودتان تعيين مي  کنيد بايد قابل دستيابي باشند. در نهايت ارزش و اهميت داشتن اعتماد به نفس را با خود مرور کنيد تا براي رسيدن و حفظ آن انگيزه بيشتري داشته باشيد.

تهيه: س- حيدري

برگرفته از سايت مردمان

 

یادداشت ها
Parameter:37472!model&284 -LayoutId:284 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار