|
|
|
کانون بازنشستگان مجلس شورای اسلامی
صفحه اصلی » عمومی کانون بازنشستگان مجلس شورای اسلامی
بازدید:56
0.0 (0)
حتما عینک آفتابی بزنید
[1392/02/28]

حتما عینک آفتابی بزنید  

سلامت

حتما عینک آفتابی بزنید

نور خورشید یک طیف کامل است، یعنی تمامی امواج را دارد. قسمت مرئی که به ما کمک می‌کند تا اطرافمان را ببینیم. امواج ماوراء بنفش (ultra violet) که دارای انرژی زیاداست باعث تغییرات شیمیایی در چشم و آسیب قرنیه شده و برای چشم مضر است و امواج دیگری که از بحث ما خارج است.

 برای جلوگیری از ورود اشعه خورشید به داخل چشم مناسب‌ترین وسیله، عینک آفتابی است که البته گاهی جنبه زیبایی نیز پیدا می‌کند. با توجه به شرایط آب‌وهوایی ایران استفاده از عینک آفتابی برای همه افراد و در همه شهرها ضروری است. با استفاده از عینک آفتابی ضمن محافظت چشم در برابر نور خورشید، از ایجاد چین وچروک در اطراف چشم و پیری زودرس نیز می‌توان جلوگیری کرد.شکل و رنگ ظاهری عینک آفتابی تا اندازه زیادی به سلیقه فرد بستگی دارد ولی می‌توان گفت رنگ‌های قهوه‌ای، خاکستری ومشکی بهترین رنگ‌ها و رنگ‌های: آبی، قرمز صورتی، بنفش، نارنجی و ... از مضرترین رنگ‌ها هستند. بهتر است افرادی که چشمان روشن‌تر دارند از عینک‌های تیره‌تر و افرادی که چشمان تیره دارند از عینک‌های روشن‌تر استفاده کنند. همچنین بهتر است از عینک‌های دارای رنگ‌های ترکیبی کمرنگ و بی‌رنگ استفاده نشود و رنگ شیشه عینک از بالا تا پایین یک دست باشد.

 و اما چگونه می‌توان مطمئن شد که عینک مورد نظر ما ۱۰۰درصد امواج ماورای بنفش (uv) را جذب می‌کند. برای این کار از دستگاه فوتومتر استفاده می‌شود که در شرکت‌های عینک‌سازی موجود است. مقدار عبوردهیuv نباید از ۵ تا ۱ درصد بیشتر باشد. بهتر است عینک آفتابی علاوه بر اینکه از ورود امواج uv به چشم جلوگیری می‌کند، نور مرئی را نیز ۷۵ تا ۹۰ درصد جذب کرده تا از چشم در مقابل شدت نور زیاد محافظت به عمل آید. اگر فتومتر در اختیار نداشتید برای امتحان عینک خود می‌توانید عینک آفتابی مورد نظر را روی یک عینک فوتوکرومیک قرار داده و برای چند دقیقه آنها را در مقابل نور خورشید قرار دهید در صورتی که عینک فوتوکرومیک تیره نشود، عینک آفتابی شما مناسب است. برای انتخاب عینک آفتابی دقت زیادی لازم است ممکن است عینک تیره باشد، اما مانع عبور امواج uv نشود. استفاده از چنین عینکی بسیار خطرناک است چرا که چنین عینکی به دلیل تیره‌تر بودن باعث گشاد شدن مردمک چشم شده و uv بیشتری وارد چشم می‌شود و چشم در معرض خطر بیشتری قرار می‌گیرد. باتوجه به معیارهای یادشده، بهتر است از عینک‌های آفتابی ساخت شرکت‌های معتبر استفاده کنیم.

 

چه نوع عینک آفتابی را انتخاب کنیم ؟

آفتاب در کمین چشمان حساس

نحوه شناخت عینک استاندارد :
در لنز عینک های ارزان ماده ای به نام (تیت تریس) است که فقط ۴۰ درصد از یو - وی را جذب می کند و برای چشم بسیار مضر هستند.

 

 

بنابراین بهترین راه برای شناخت عینک های استاندارد استفاده از دستگاه های یو - وی متر است که اغلب در عینک فروش های معتبر یافت می شود .


بدون استفاده از این دستگاه برای شناخت استاندارد بودن عینک های آفتابی تشخیص یک عینک آفتابی مناسب حتی برای چشم پزشکان نیز سخت و غیرممکن خواهد بود .
گفتنی است این دستگاه باید یو - وی عینک را از ۹۸ درصد بالا نشان دهد.
به گفته چشم پزشکان نمی توان هر عینک گران قیمتی را استاندارد قلمداد کرد و باید تمامی آنها توسط دستگاه تست شوند .
خاصیت عینک های شیشه ای بدون نمره :
در حال اکثر عینک های طبی و آفتابی به دلیل هزینه های بالای آن از شیشه ای تبدیل به تلق شده اند ولی جالب است که بدانید اگر شیشه بدون شماره ای را جلوی چشمان خود بگذارید باعث می شود ۹۸ درصد از یو - وی توسط آن جذب شود .

 

آنچه در انتخاب یک عینک آفتابی مهم می باشد این است که باید کل چشم توسط آن گرفته شود بنابر این استفاده از عینک های کوچک که بیشتر برای زیبایی طراحی شده اند و هیچ پوششی ندارند توصیه نمی شود .
رنگ شیشه :
رنگ و لایه های مختلف موجود در شیشه هر یک با توجه به کاربرد آن طراحی می شود مثلا رنگ خاکستری به دلیل این که شدت نور را در تمامی رنگ ها به طور یکسان کم می کند و کمترین اختلال را در دید رنگی ایجاد می کند برای رانندگی و سایر کاربردهای روزمره مناسب است .

 

در مورد عینک های با شیشه زرد :
این عینک ها نور آبی را تا حد زیادی جذب می کنند بنابر این بیشتر سطح ها می توانند آن را منعکس و منتشر کنند و به همین دلیل عینک های اسکی بیشتر زرد هستند .

 

همچنین عینک های قهوه ای علاوه بر جذب بهتر نورآبی و فرکانس های بالا اشعه ماورا بنفش را هم جذب می کنند و عینک های سبز بخشی از نور آبی را فیلتر کرده و درخشندگی سطوح را کاهش می دهد و در پایان عینک های قرمز و ارغوانی که بیشتر برای شکار و اسکی روی آب مناسبند در محیط های سبز و آبی استفاده می شوند .

 

منبع: اينترنت

یادداشت ها
Parameter:41567!model&284 -LayoutId:284 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار