دیدار بازنشستگان مجلس با دکتر لاریجانی
1391/03/30
دیدار بازنشستگان مجلس با دکتر لاریجانی

دیدار بازنشستگان مجلس با دکتر لاریجانی  


دیدار بازنشستگان مجلس با دکتر لاریجانی

بخشهائی از سخنان دکتر لاریجانی در خصوص بازنشستگان و خطاب به مسئولین و مدیران مجلس:

- پیشنهادات اخذ و تا آنجا که می توانید در خصوص شاغلین و بازنشستگان بررسی و در حد امکانات حل نمائید من هم کمک خواهم کرد.

- در خصوص مسکن آنان تلاش مضاعف کنید.

- اقدامات رفاهی را با توجه به فقر مجلس تلاش کنید از امکانات کشور برایشان بهره گیری شود تا خود و خانواده هایشان استفاده کنند .

- برای بازنشستگان تلاش مناسبی صورت بگیرد.

- رفتار بخل آمیز نباید داشت.

- گوشها بايد برای شنیدن دردها و مشکلات شنوا باشد.

- در راستای حل مشکلات به متلکها توجه نکنید.

- به خدمت کردن برای کارکنان و بازنشستگان افتخار می کنم.

 

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، علی لاریجانی صبح امروز (سه شنبه ۳۰ خرداد) در جمع کارکنان مجلس شورای اسلامی ضمن تبریک اعیاد ماه رجب و شعبان گفت: برخی در ابتدای مجلس نهم همه بودجه های جاری و عمرانی مجلس را تقسیم بر تعداد ۲۹۰ نماینده کردند و گفتند به هر نماینده ۴۷۰ میلیون تومان می‌رسد.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی افزود: اگر حرف متلک گویان را مبنی قرار دهیم، بودجه عمرانی دولت ۱۵۰ هزار میلیارد تومان است که اگر تقسیم بر تعداد وزرا شود به هر وزیر نزدیک به ۱۰ هزار میلیارد تومان می رسد بنابراین بیان چنین حرف هایی درست نیست.

وی افزود: نمایندگان مجلس در قیاس با دستگاه های دولتی امکانات کمی دارند آنها نه ساختمان دارند و نه راننده‌ای که آنها را جابجا کند؛ هم اکنون در تهران ۲ یا ۳ نماینده در یک اتاق هستند و وقتی نمایندگان به حوزه‌های انتخابیه می روند دفتری ندارند که به مطالبات مردم پاسخ بگویند.

وی ادامه داد: آقای نصیرپور تنها کسی بود که با کمک مردم برای نماینده شهرستان سراب در نهاد قانون گذاری را ساختمانی تهیه کرد و اکنون که نمایندگی مجلس را رها کرد، آن ساختمان را تحویل نماینده جدید این شهرستان داد.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اگر یک نماینده‌ای با وزیر یا معاون وی برای تصویب یک قانونی بخواهد مشاوره کند جایی جز راهروهای مجلس نیست که آنها جلسه بگذارند؛ گاهاً به دلیل نبود امکانات به نمایندگان گفته می شود تا آنها دفتری را در حوزه‌های انتخابیه خود اجاره کنند بنابراین اخلاقی نیست که برخی با متلک گویی کار کارمندان مجلس و نمایندگان را تخفیف می دهند.

وی ادامه داد: اگر متلک گویان نبوغی در اداره کشور دارند همان را بیان کنند و کار دیگران را تخفیف ندهند این پرده دری‌ها درست نیست چرا که نه در پیشگاه خداوند قابل قبول است و نه مردم چنین حرف هایی را می پذیرند.

لاریجانی تأکید کرد: معاونت اجرایی مجلس و مدیران زیر مجموعه آن مطابق ضوابط قانونی مشکلات کارکنان و بازنشستگان مجلس را دنبال کنند تا در فضایی از مودت و عقلانیت دردهای آنها برطرف شود چون در غیر این صورت کارمندی که درون خانواده اش مشکلات زیاد باشد خدمات درستی را نمی تواند عرضه کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: مدیران مجلس به حرف های متلک گویان توجهی نکنند و با افتخار به مشکلات کارکنان گوش فرا دهند و تا جایی که امکان دارد دغدغه های آنها را برطرف کنند البته در بعضی از جاها هزینه‌های اضافی است که باید صرفه جویی شود تا اعتبارات به حل مشکلات کارکنان اختصاص پیدا کند.

وی پیگیری مسکن کارمندان را ضروری خواند و گفت: این مساله از طریق مسکن مهر یا طرح های دیگر پیگیری شود تا در پایان مجلس نهم دیگر دغدغه ای در این باره وجود نداشته باشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: امکانات رفاهی مجلس فقیر است اما پیگیری شود تا از امکانات موجود کشور کارکنان نهاد قانونگذاری بتوانند استفاده کنند.

وی کارمندان مجلس را افرادی صدیق، نجیب، مسئولیت شناس و متواضع خواند و افزود: شخصیت و آبروی افراد بیش از خون یک انسان حرمت دارد چون یک مسلمان باید با عزت زندگی کند بنابراین برخی در اظهارنظر درباره عملکرد دیگران انصاف و اخلاق را رعایت کنند.
لاریجانی تصریح کرد: هنگامی که نمایندگان ملت در کمیسیون‌ها و پارلمان فعال هستند وظیفه بزرگی بر دوش کارکنان مجلس است تا تقنین و نظارت را تسهیل کنند از ترابری مجلس گرفته که با انضباط کار می کنند و گله‌ای هم تا کنون در این باره وجود نداشته تا اداره قوانین و مرکز پژوهش‌های مجلس که کار آنها در تصمیم گیری به موقع و درست نمایندگان تأثیر می گذارد.
وی ادامه داد: گاهی که کمیسیون تلفیق با شتاب لایحه ای را بررسی می‌کند کارمندان مجبور می‌شوند تا نیمه‌های شب کار کنند چون بررسی لایحه با شتاب انجام شود و هر چه زودتر برای تصمیم گیری به صحن علنی برود.
رئیس مجلس نهم یادآور شد: مسائل و مشکلات کارمندان در قیاس با دستگاه‌های دیگر زیاد است گاهی در رسانه ها افرادی درباره مجلس حرف‌هایی می‌زنند که درست نیست.
وی افزود: کارکنان مجلس نجیبانه زحمت می‌کشند کدام دستگاه‌های دولتی در مازندران و رشت و گیلان و مشهد مقدس امکانات تفریحی ندارند زمانی قرار بود این امکانات واگذار شود اما بعید است که دستگاه‌های دولتی چنین کاری را انجام داده باشند.

لاریجانی تأکید کرد: کارکنان مجلس تابع قانون خدمات کشوری هستند و از امکانات بسیار کمی برخوردارند اما نجیبانه کار می کنند از این رو قدردان کارهای آنها هستم.
وی ادامه داد: سال گذشته مجلس در جهت صرفه جویی گام های خوبی را برداشت، ۳۰ درصد در هزینه غذای نهاد قانونگذاری صرفه جویی شد با وجود افزایش قیمت‌ها هزینه برق، سوخت و دیگر اقلام کاهش یافت بنابراین مجلس مصمم است تا از کارها و هزینه های اضافی پرهیز کند و به جای آن خدمات رسانی بهتر به کارمندان و نمایندگان را در دستور کار قرار دهد.
رئیس مجلس رضایتمندی کارمندان را مهم خواند و یادآور شد: اگر مدیران با کارمندان روابط عادلانه ای داشته باشند و مشکلات آنها را درک کنند کارکنان با تلاش و انگیزه بیشتری ادای وظیفه می کنند.
وی فرمایشات مقام معظم رهبری را سرلوحه کار نهاد قانونگذاری خواند و تصریح کرد: ایشان زمانی درباره تنقیح قوانین صحبت های سنجیده و درستی کردند همین مساله باعث شد تا مجلس هشتم برای دسته بندی قوانین و نسخ برخی قوانین که در طول زمان بی اثر شدند گام‌های عملی بردارد تا حقوق مردم شفاف شود.
لاریجانی ادامه داد: سال گذشته رهبر معظم انقلاب درباره نظارت مجلس بر نمایندگان بیاناتی داشتند که بلافاصله کمیته ای به ریاست محمدتقی رهبر تشکیل شد و آن کمیته طرحی را آماده کرد که در شور اول به تصویب نمایندگان رسید و در شور دوم اشکالات آن رفع شد. سپس شورای نگهبان به برخی از مواد آن ایراد گرفت که ایرادات شورای نگهبان نیز برطرف شد و از ابتدای مجلس نهم این قانون عملیاتی می شود.
وی افزود: مقام معظم رهبری در دیدار اخیر با نمایندگان به زنده بودن مجلس تأکید کردند، چرا که هرگاه مجلس ساکت بود بلایی بر سر کشور آمد اما وقتی که نهاد قانونگذاری آزادانه و از سر حکمت مشکلات کشور را رصد کرد و در حل آن ساکت نبود راه برون رفتی پیدا شد.
رئیس مجلس یادآورد شد: از زمان مشروطه تا پایان مجلس ششم تقریباً فضای نهاد قانونگذاری آزاد بود اما در دوران رضا خان و محمدرضا شاه این نهاد کم خاصیت و آلت دست مسئولان رژیم شد به طوری که مصدق در جایی به تقی زاده برای تمدید قانون نفت اعتراض کرد و او صراحتاً گفت که ما آلت فعل بودیم؛ در همان دوران قراردادهای ننگینی به تصویب مجلس رسید.
وی افزود: فکر حکیمانه آراسته با ادبیات پارلمانی باید بر فضای نهاد قانونگذاری حاکم باشد که این مساله لوازمی در بعد کارشناسی می خواهد و یکی از آن لوازم لحاظ نظر نخبگان محلی در تصمیم گیری هاست از این رو مجلس نهم بنا دارد تا در قالب ساز و کاری ارتباط بین نمایندگان و نخبگان محلی را برقرار کند.
لاریجانی یادآور شد: هر چه سلامت مجلس در حوزه تقنین و نظارت افزایش پیدا کند نظرات آن بیشتر مورد اعتماد جامعه خواهد بود؛ برخی ها در ابتدای مجلس نهم از اختصاص ۴۷۰ میلیون تومان به هر نماینده سخن گفتند فردی دیگر در این باره صحبت از ۷۴۰ میلیون تومان کرد گویا آنها تمایزی بین این دو رقم نمی گذارند که چنین مواضع نادرستی را اتخاذ می کنند.
وی با تبریک عید مبعث به کارکنان مجلس گفت: پیامبر اسلام را خاتم انبیاء نامیدند چون اسلام دینی کامل، فطری، حنیف و اعتدالی است و برای همه وجوه مادی و معنوی برنامه دارد و این برنامه مربوط به زمان یا مقطع خاصی نیست بلکه همه بشریت در همه دوران می تواند از آن استفاده کند تا به سعادت برسد.
رئیس مجلس نهم تأکید کرد: امروز مشکل برخی از جوامع آن است که پیشرفت بشر را فقط در زندگی مادی می‌بینند و به جهات معنوی آن توجه نمی کنند از این رو دچار آشفتگی در بنیان های اجتماعی، خانوادگی و فردی می شوند و یأس و ناامیدی بر آنها مسلط شده است.
وی ادامه داد: دین اسلام برای وجوه مادی و معنوی، اجتماعی و فردی انسان ها برنامه ای اعتدالی دارد که ما مسلمان ها بیش از دیگران باید به احکام آن توجه کنیم./

جهت مشاهده عکس های مراسم اینجا را کلیک کنید

Parameter:37583!model&284!print -LayoutId:284 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار