|
|
|
کانون بازنشستگان مجلس شورای اسلامی
صفحه اصلی » اخبار » اطلاعیه ها
بازدید:123
0.0 (0)
[1398/12/08]

خطر کرونا برای سالمندان و بیماران مزمن بیشتر است  

###207###

 

 

 

کروناویروس «جدید» چیست؟

کرونا ویروس جدید (CoV) نوعی جدید از ویروس است.

بیماری ایجاد شده با ویروس کرونا که به آن بیماری کرونا ۲۰۱۹ (COVID-19) می‌گویند، اولین بار در ووهان چین شناسایی شد. CO مخفف کرونا، VI مخفف ویروس و D  به معنی بیماری (در انگلیسی). قبلاً به این بیماری «کروناویروس جدید ۲۰۱۹» یا «nCoV-2019» می‌گفتند.

ویروس COVID-19 ویروس جدیدی بوده و به خانواده ویروس‌هایی همچون سارس (سندروم تنفسی حاد) و سایر سرماخوردگی‌های معمولی مرتبط است.    

 

ویروس COVID-19 چگونه منتشر می‌شود؟

ویروس از طریق تماس مستقیم با قطره‌های تنفسی فرد آلوده (ازطریق سرفه و عطسه) و تماس با سطوح آلوده به ویروس منتقل می‌شود. ویروس COVID-19 می­تواند ساعت‌ها روی سطوح زنده بماند، ولی یک ضدعفونی ساده می‌تواند آن را از بین ببرد.

 

علائم کروناویروس چیست؟

علائم شامل تب، سرفه و تنگی نفس است. در مواد حادتر عفونت می‌تواند منجر به سینه پهلو (پنومونی یا همان عفونت ریه) یا مشکلات تنفسی گردد. در موارد نادر این بیماری کشنده خواهد بود.

علائم بیماری شبیه آنفولانزا یا سرماخوردگی معمولی است، که بسیار شایع تر از COVID-19 هستند. به همین دلیل برای تایید این که کسی COVID-19 گرفته باشد، بایستی آزمایش شود. نکته حائز اهمیت این است که اقدامات کلیدی پیشگیرانه را به خاطر بسپاریم که عبارتند از شستشوی دست‌ها و رعایت موارد بهداشتی تنفسی (پوشاندن دهان به هنگام عطسه یا سرفه با دستمال یا آرنج خم شده، سپس انداختن دستمال داخل سطح آشغال در بسته). همچنین واکسن آنفولانزا نیز راه پیشگیری مناسبی است، بنابراین به یاد داشته باشید که واکسیناسیون خود و فرزندان‌تان را به موقع انجام دهید.

 

چگونه می‌توان خطر عفونت را کاهش داد؟

با رعایت چهار مورد احتیاطی زیر می‌توانید جلوی خطر عفونت برای خود و خانواده‌تان را بگیرید:

۱. دستهای‌تان را مرتب با آب و صابون یا ژل ضدعفونی الکل‌دار بشویید.

۲. به هنگام عطسه یا سرفه جلوی دهان خود را با دستمال یا آرنج خم شده‌تان بگیرید، و دستمال را داخل سطح دربسته بیاندازید.

۳. از تماس نزدیک با کسانی که سرما خورده‌اند یا علائمی شبیه آنفولانزا دارند اجتناب کنید.

۴. اگر تب دارید، سرفه می‌کنید یا احساس می‌کنید مشکل تنفس دارید حتماً به دکتر مراجعه کنید.

 

آیا باید ماسک بزنم؟

چنانچه علائم تنفسی (سرفه یا عطسه) دارید، برای محافظت از دیگران استفاده از ماسک پزشکی توصیه می‌شود. اگر هیچ‌گونه علائمی ندارید، نیازی به استفاده از ماسک نیست.

درصورت استفاده از ماسک، برای اطمینان از اثربخشی آن و جلوگیری از افزایش خطر انتقال ویروس، باید از آن درست استفاده کرده و پس از استعمال نیز درست دفع نمود.

استفاده از ماسک به تنهایی برای جلوگیری از عفونت کافی نیست و بایستی با شستشوی مکرر دست‌ها، پوشاندن دهان به هنگام عطسه و سرفه، و جلوگیری از تماس نزدیک با کسانی که علائم سرماخوردگی یا آنفولانزا دارند (سرفه، عطسه، تب) همراه باشد. 

 

آیا COVID-19 روی کودکان تأثیر می گذارد؟

این ویروس جدید است و ما هنوز نمی‌دانیم که چه تأثیری بر کودکان یا زنان باردار خواهد گذاشت. می‌دانیم که امکان دارد افراد در هر سنی به این ویروس آلوده شوند، اما تاکنون موارد نسبتاً کمی از COVID-19 در بین کودکان گزارش شده است. ویروس در موارد نادر کشنده است، و تاکنون بیشتر موارد منجر به مرگ در میان افراد پیرتر با بیماری‌های زمینه‌ای دیده شده است.  

 

اگر فرزندم علائم COVID-19 داشت چه کار کنم؟

حتماً درمان پزشکی را شروع کنید، ولی به خاطر داشته باشید که اکنون در نیمکره شمالی فصل آنفولانزا است و علائم COVID-19 از قبیل سرفه یا تب می‌تواند مشابه علائم آنفولانزا یا سرماخوردگی که بسیار هم شایع هستند، باشد. 

رعایت نکات بهداشتی دست‌ها (شستشوی مرتب دست‌ها) و بهداشت تنفسی را ادامه دهید و واکسیناسیون کودکان خود را به موقع انجام دهید تا کودک‌تان درمقابل سایر ویروس‌ها و باکتری‌های بیماری‌زا در امان باشد. 

در مورد سایر عفونت‌های دستگاه تنفسی از قبیل آنلفولانزا، اگر خودتان یا کودکتان علائمی دارد،  از همان ابتدا کمک پزشکی بگیرید و سعی کنید که از حضور در اماکن عمومی (محل کار، مدارس وسایل نقلیه عمومی)خودداری کنید، تا از سرایت به دیگران جلوگیری شود.  

 

اگر یکی از افراد خانواده علائم بیماری را داشته باشد چه کار باید کرد؟

اگر شما یا کودکتان تب، سرفه یا تنگی نفس دارید، باید از همان ابتدای بروز علائم از پزشک کمک بخواهید. اگر به مناطقی که COVD-19 در آنجا گزارش شده سفر کرده‌اید، یا اگر در تماس با فردی بوده‌اید که به‌تازگی به یکی از چنین مناطقی سفر کرده و علائم تنفسی دارد، با پزشک خود یا با کارمندان بهداشت تماس بگیرید و موضوع را با آنها درمیان گذاشته و مشورت کنید. 

 

آیا بایستی کودکم را در خانه نگهدارم و به مدرسه نفرستم؟

اگر کودک شما علائم بیماری را دارد، از پزشک کمک بخواهید و به دستوراتی که پزشک یا کارمند بهداشتی می‌دهد عمل کنید. درغیر اینصورت، همچون سایر عفونت‌های دستگاه تنفسی از قبیل آنفولانزا، اگر کودکتان علائم بیماری دارد، وی را در خانه بستری کنید و به خوبی از او مراقبت کنید و به اماکن عمومی نروید تا بیماری به دیگران سرایت نکند. 

اگر کودکتان علائمی مثل تب یا سرفه ندارد، و اگر بخشنامه‌ای راجع به بهداشت عمومی یا توصیه‌های رسمی مشابه دیگری درخصوص مدارس دریافت نکرده‌اید، بهتر است که کودک‌تان را به مدرسه بفرستید. 

به‌جای این که کودکان را از مدرسه دور نگهدارید، به آنها آموزش دهید که دستهای‌شان را خوب بشویند و اقدامات بهداشتی مربوط به تنفس را در مدرسه و سایر اماکن انجام دهند، از جمله شستشوی مرتب دست‌ها، پوشاندن دهان به هنگام عطسه یا سرفه با دستمال یا آرنج خم شده، و سپس انداختن دستمال داخل سطل دربسته، لمس نکردن چشم‌ها، دهان یا بینی اگر دست‌ها کاملاً شسته نشده‌اند.    

 

بهترین راه شستن کامل دست‌ها چگونه است؟    

۱. شیر آب را باز کنید و دست‌ها را زیر آن بگیرید

۲. تمام دست‌تان را به صابون آغشته کنید

۳. تمام سطوح دست‌ها را به مدت حداقل ۲۰ ثانیه با صابون بمالید، از جمله پشت دستها، میان انگشتان و زیر ناخن‌ها

۴. دست‌ها را کاملاً با آب بشویید

۵. دست‌ها را با دستمال تمیز یا حوله یک‌بار مصرف خشک کنید

۶. دست‌ها را مرتب بشویید، به خصوص قبل از خوردن، بعد از فین کردن، سرفه یا عطسه و دستشویی. 

۷. اگر آب و صابون در دسترس ندارید، از ژل شستشوی دست الکلی با حداقل ۶۰ الکل استفاده کنید. اگر دستان‌تان به صورت مشهود کثیف هستند، حتماً با آب و صابون بشویید. 

 

تهران - ایرنا - یک پزشک عمومی گفت: ویروس کرونا بیشتر برای افراد سن بالایی که از آنها مراقبت نشود، کسانی که بیماری‌های زمینه ای مزمن دارند مانند افراد مبتلا به دیابت، بیماران دارای نقص ایمنی، بیماران کلیوی و افراد مبتلا به برونشیت‌های مزمن خطر دارد.

حسین مهدلو روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: ویروس کرونا همان آنفلوآنزایی است که جهش یافته و امروز شایع شده است. به هیچ عنوان وحشتناک نیست و حتی عوارض آن کمتر از آنفلوآنزاهای رایج است و کل نرخ مرگ و میر مبتلایان به این ویروس دو و نیم درصد است به طوری که در آقایان ۲.۸ درصد و در خانم ها ۱.۷ درصد است.

کرونا واکسن ندارد

وی با بیان اینکه ویروس کرونا جهانی است و در فصول سرما بیشتر به آن مبتلا می شوند، گفت: ویروس کرونا واکسن و دارو ندارد و افراد مبتلا به آن بعد از این، نسبت به این ویروس مقاوم می شوند.

مهدلو با بیان اینکه در همه گروه های سنی امکان ابتلا به کرونا وجود دارد، اظهار داشت: این بیماری ممکن است در هر فردی با علایم خاص بروز کند و اگر افراد کمتر از پنج سال به آن مبتلا  شوند، آنتی بادی های قوی تری در بدن آنها تولید می شود، همچنین افراد بزرگسال و سالمند دارای بیماری های زمینه ای خاص مزمن، این بیماری را سخت تر و با علایم بیشتر تجربه می کنند و اگر نوزادان شیرخوار هم به آن مبتلا شوند، بسیار خفیف است.

دوره کرونا از ابتلا تا دوران پنهان۱۰ روز است

وی ادامه داد: دوره بیماری کرونا از ابتلا تا دوران پنهان ۱۰ روز است و علایم آن همان علایم ویروس آنفلوآنزا، تب، لرز، کوفتگی بدن، دردهای عضلانی گاهی دل پیچه، تهوع و استفراغ و سرگیجه است و در برخی موارد باعث تنگی نفس و به ندرت موجب زجر تنفسی می شود.

مهدلو گفت: ۷۷ درصد از مبتلایان به ویروس کرونا دچار تب، ۸۰ درصد سرفه، ۵۲ درصد کوفتگی و بدن درد، ۲۱ درصد سردرد و چهار درصد دچار تنگی نفس می شوند.

این پزشک عمومی افزود:‌ ویروس کرونا بیشتر برای آقایان و خانم های سنین بالایی که از آنها مراقبت نشود، کسانی که بیماری های زمینه ای مزمن دارند مانند افراد مبتلا به دیابت، بیماران دارای نقص ایمنی، بیماران کلیوی، افراد مبتلا به برونشیت های مزمن خطر دارد.

کرونا تهدیدی برای مادران باردار نیست   

وی درباره ابتلای خانم های باردار به ویروس کرونا گفت: امکان ابتلا به ویروس کرونا در خانم های باردار وجود دارد و هیچ خطری آنها را تهدید نمی کند طبق بررسی ها برای مادر و نوزاد مشکل خاصی پیش نیامده است و نشانه ای مبنی بر اینکه آنها شدیدتر از بقیه مبتلایان این بیماری را تجربه کرده اند، وجود ندارد.

این پزشک عمومی ادامه داد: ویروس کرونا همان آنفلوآنزای معمولی است و حداقل ۵۰ سال است که این  ویروس در دانشگاه های علوم پزشکی شناخته شده و چند سال قبل نیز با عنوان ویروس سارس گسترش یافت.

مهدلو با اشاره به شایعات ویروس کرونا به ویژه در فضای مجازی خاطرنشان کرد: پیش از این هم بیماری های واگیردار و اپیدمیک در جامعه شایع بوده اما به این شدت آثار نگرانی و استرس در جامعه ایجاد نمی کرد و این نگرانی ها بیش از واقعیت ویروس کرونا است.

کرونا فقط ۵ ساعت زنده می ماند

وی با بیان اینکه این ویروس بیشتر روی اجسام می نشیند، افزود: به طور دقیق مشخص نیست اما حداکثر پنج ساعت این ویروس زنده می ماند و اگر محل آلوده با  مواد ضدعفونی کننده شسته شود کاملا از بین می رود. لازم به توضیح است که دو تا پنج روز دوران نهفتگی این بیماری است و ممکن است فردی که به آن آلوده شده است در این مدت زمان علائم بیماری نداشته باشد.

استفاده از ماسک لزومی ندارد
مهدلو درباره اصول پیشگیری از ابتلا اظهار داشت: رعایت مسائل بهداشتی از جمله شستن دست ها با آب و صابون به مدت ۲۰ ثانیه، پرهیز از دست دادن و روبوسی با افراد، سرفه و عطسه با استفاده از دستمال یک بار مصرف، پرهیز از استفاده وسایل نقلیه عمومی و توجه به علائم بیماری و کنترل تب توصیه می شود.

این پزشک درباره استفاده از ماسک برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا گفت: لزومی ندارد همه از ماسک استفاده کنند و فقط افرادی که علائم بیماری دارند یا بیمار شده اند باید ماسک استفاده کنند.

وی افزود: تهویه منزل بسیار مهم است باید مطمئن شد که خانه از هوای مطبوع برخوردار است و استفاده از دستگاه های تهویه هوا و باز کردن پنجره ها توصیه می شود همچنین سطوح خاص مشترک مانند پیشخوان آشپزخانه، تلفن، وسایل حمام و توالت ضدعفونی شود.

مهدلو با تاکید بر استفاده از غذاهای پخته و پرهیز از غذاهای رستوران های ناشناخته گفت: حتما بعد از تماس دست با گوشت خام دست ها شسته شود همچنین توصیه می شود حتما تخته گوشت مواد خام و پخته جدا باشد.

از کرونا  نترسید، مقاومت بدن خود را بالا ببرید
این پزشک با تاکید بر اینکه از کرونا  نترسید و مقاومت بدن خود را بالا ببرید، گفت: منابع غذایی دارای ویتامین ب۶، دی، آ، ب ۹ و ای موثر است؛ جعفری، شلغم، پیاز، اسفناج، مارچوبه، بروکلی، گل کلم، فلفل دلمه ای، سیب زمینی، کلم برگ، کاهو، هویچ، زیتون، چغندر قند، دانه های کنجد و آفتابگردان، نخود سبز، لوبیا چیتی، خیار، کیوی، پرتغال،توت فرنگی،انبه و آواکادوو از جمله مواد غذایی مفید هستند.

وی اضافه کرد: همچنین گوشت گوساله، ماهی تن، کپور، انواع قزل آلا، ساردین، روغن کبد ماهی، تخم مرغ، شیر، جگر مرغ، جگر گاو، سینه بوقلمون و مرغ از دیگر مواد غذایی مفید برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا محسوب می شود.

مهدلو توصیه کرد تا جایی که امکان دارد سفرهای غیرضروری به تعویق افتد و در صورت ضرورت از وسیله نقلیه شخصی استفاده شود و در صورتی که نشانه های ابتلا به ویروس کرونا مشاهده شد، خدمه سفر را در جریان قرار دهید و از دست زدن به سطوح وسیله نقلیه  عمومی حتی المقدور اجتناب کنید همچنین پد الکلی همراه داشته باشید.

ویروس کرونا از دی ماه گذشته تا کنون بیش از دو هزار قربانی گرفته است. تقریبا تمامی جانباختگان از چین، ‌کشوری که ویروس از آنجا شیوع پیدا کرد، هستند. چهار نفر نیز در ایران بر اثر ابتلا به این بیماری جان باخته‌ اند. ایران بعد از چین دومین آمار فوتی کرونا در جهان را دارد.
بیماری جدید کرونا با نام «کووید-۱۹» از اوایل ماه دسامبر سال گذشته میلادی (دی ماه) در استان هوبی چین شیوع یافت و تاکنون ۷۵ هزار نفر را در این کشور مبتلا کرده و جان ۲ هزار و ۲۳۳ تن را گرفته است.

کیانوش جهانپور رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز گذشته(شنبه) گفت: تعداد مبتلایان قطعی به ویروس کرونا در ایران به ۲۸ نفر و تعداد افراد فوت شده به پنح نفر رسید.

کرونا همان آنفلوآنزای معمولی است و حداقل ۵۰ سال است که این  ویروس در دانشگاه های علوم پزشکی شناخته شده و چند سال قبل نیز با عنوان ویروس سارس گسترش یافت.

مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت برای کاهش خطر ابتلا به ویروس کرونا توصیه هایی به شرح ذیل ارائه کرد:

توصیه های وزارت بهداشت برای کاهش خطر ابتلا به ویروس کرونا:

1- شستشوی دست ها با آب و صابون یا محلول های ضد عفونی کننده
2- پوشاندن بینی و دهان هنگام عطسه یا سرفه
3- خودداری از تماس نزدیک با افرادی که علائم شبیه به آنفولانزآ یا سرماخوردگی دارند.
4- پخت صحیح و کامل گوشت و تخم مرغ
5- خودداری از تماس حفاظت نشده با حیوانات

یادداشت ها
Parameter:453723!model&284 -LayoutId:284 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار